Pojištění jakéhokoliv dopravního prostředku je zákonnou povinností, jíž se nevyhne žádný vlastník vozidla. Pakliže však chcete povinné ručení zrušit, máte tuto možnost pouze v určitých případech a situacích, s nimiž vás v následujících řádcích seznámíme.

Změna vlastníka vozidla

Jeden z nejtypičtějších modelů. Vůz prodáte jinému majiteli a s kupní smlouvou dorazíte na pobočku své pojišťovny, kde vyplníte příslušnou žádost o ukončení. Bezplatný a velice rychlý proces bez zbytečných otázek.

Výpověď na začátku a konci smlouvy

Zrušení pojistky na auto lze bez udání důvodů realizovat také do dvou měsíců po podpisu pojistné smlouvy. Impulsem může být lepší nabídka nebo vrácení zakoupeného vozu.

Tuto možnost máte i na konci platnosti pojistné smlouvy, musíte si však pohlídat jeden dosti důležitý termín. O ukončení smlouvy je nutné zažádat šest týdnů před posledním datem její platnosti.

Z pohledu lhůt lze narazit ještě na jeden obdobný případ, kdy povinné ručení vypovíte do tří měsíců od doručení oznámení o vzniku pojistné události.

Odcizení a zánik vozidla

Další dvě situace, kdy lze ukončit smlouvu bez jakýchkoliv finančních následků a problémů. Při výpovědi ale musíte předložit příslušné doklady prokazující dané skutečnosti. Buď listinu o likvidaci silničního prostředku, nebo protokol z policie o tom, že váš automobil byl skutečně odcizen.

Ukončení smlouvy dohodou

Zrušení pojistky na auto

Jednou z variant je oboustranná domluva, která však není tak častá. Zásadní problém je v tom, že konkrétní pojišťovací společnost nemusí přistoupit na vámi doručený návrh. Upřímně k tomu obvykle nemá žádné důvody a přijde pouze o peníze.

Výjimkou může být vaše zhoršená platební morálka a faktory podobného typu. V takovém případě obvykle dochází k dohodě a vy byste si před podpisem smlouvy měli sjednat jiné povinné ručení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.