Bez autorádia si dnešní automobil, kamion či autobus už neumíme představit. Nejnovější autorádia nám nepřehrávají nejen oblíbené radio stanice, ale také hudbu ve formátech MP3 nebo rovnou CD, DVD, mají konektory USB, mnohé jsou také voděodolné. Víte však, jak ho zapojit?

Proč kupujeme nové autorádio

Autorádia jsou standartní výbavou téměř ve všech vozech. Pro nákup nového se nejčastěji rozhodneme, pokud dojde ke krádeži toho stávajícího, chybí vám důležité funkce jako třeba MP3 přehrávání nebo vám odešly reproduktory, případně chcete kvalitnější zvuk.

Jaké vybrat autorádio

Autorádio se vyrábí ve dvou rozměrech, a to DIN 1 a DIN 2. Posledně jmenovaný typ rádia má větší velikost a velký dotykový displej. Většina přehraje i DVD, mají funkci bluetooth, USB vstup, slot na paměťové karty a další. Rozšířenější a více používanější jsou však 1-DIN autorádia. Ta disponují tlačítkovým displejem s podsvícením v červené, modré nebo zelené barvě. Přehrávají CD, DVD i DivX. Nesmí chybět FM/AM tuner, dálkové ovládání i ochrana proti otřesům.

Jak na zapojení autorádia

Jak tedy autorádio zapojit? Instalace vám nezabere příliš mnoho času. Do výklenku v palubní desce je potřeba přišroubovat rámeček. Kabely s ISO konektory, které jsou vedeny z automobilu napojíte na autorádio. Nakonec zasunete do rádia konektor kabelu ze střešní antény a rádio zasunete do rámečku. Tím je upevněno. Ještě předtím, než začnete autorádio s ISO konektory zapojovat, zjistěte si, zda nepotřebujete nějakou redukci. Plastové redukce se používají k vyplnění otvoru a upevnění autorádia. Některé auta mají otvor pro autorádio atypický. Jiná auta vyžaduji 1 DIN nebo 2 DIN redukci. Co se týče konektorů, v evropských autech jsou používány ISO nebo OEM konektory, na které je potřeba ISO redukce. Dále je potřeba vybrat separátor pro napojení anténního zesilovače. Separátory jsou napájecí části pro vozidla jako Seat či Škoda. Je zde nainstalována jejich originální anténa. Pokud chcete použít jiné autorádio, než je to koncernové, musíte zajistit napájení antény právě pomocí separátoru. Většina těchto separátorů má homologaci E.

Nainstalování zesilovače

Autorádio je namontováno a vy chcete i zesilovač pro kvalitní zvuk? Nejnutnější jsou zde kabely plus a mínus. Ty připojíme na autobaterii přes pojistku. Do zesilovače musíme připojit také signálový kabel. Musí ale mít RCA výstupy. Nezapomínejte také na spínací kabel. RCA výstupy nemají koncernová autorádia a proto je potřeba použít high/low adaptér, který napojíme paralelně za autorádio nebo přímo k reproduktoru. Při výměně reproduktoru a instalaci zesilovače volte i kvalitní high/low adaptér, který vám vytvoří kvalitní vysokoúrovňový zvuk.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.