Řada lidí se v současné době uchyluje k pořízení si automobilu na leasing. Po uhrazení počáteční akontace splácí pravidelné leasingové splátky a po pár měsících tak vůz přechází do jejich vlastnictví. Co se však stane, pokud nebudou moci hradit splátky?

Při neplacení leasingu přijdete o vůz

V případě, že nebudete hradit splátky za vůz se leasingová společnost může uchýlit k zabavení předmětu leasingu. A je jí prakticky jedno, jestli máte většinu splátek již uhrazenou. V případě neplacení se můžete s vozidlem rozloučit. Na druhou stranu pro ty, kteří hledají výhodné pořízení auta, zabavená auta z leasingu často představují výhodný nákup. Zabavený leasing se pro vás tak může stát velmi výhodnou koupí.

Výhodná koupě zabaveného vozu na leasing

Takovýto automobil je sice zatížen pravidelným hrazením leasingových splátek, měli byste však vzít v úvahu, že několik jich už bylo splaceno. Nabízí se vám tak vůz za daleko nižší cenu, neboť první leasingové splátky uhradil předchozí nájemce. Další nespornou výhodou těchto vozů je jejich dobrý technický stav, neboť vozidlo na leasing podléhá pravidelným servisním prohlídkám. Po převzetí zabaveného leasingu obdržíte veškeré doklady včetně servisní knížky, nemluvě o poměrně nízké ceně a doplacení zbývajících leasingových splátek.

Většinou se jedná o vozy vyšší střední třídy, u kterých se původní nájemce nějakým způsobem provinil vůči leasingové společnosti (například nehrazením pravidelných splátek) a ta mu jej následně odebrala.

Jestliže jste si vy nebo někdo z vašich známých pořídili auto na leasing, nepochybně víte, že takovéto vozidlo je majetkem leasingové společnosti až do uhrazení poslední splátky. Vůz tudíž nemá k dispozici velký technický průkaz, nelze s ním tudíž nijak nakládat. A také takového vozidlo podléhá pravidelným servisním prohlídkám v autorizovaných servisech. Nemusíte se tak obávat špatného technického stavu nebo, že by vám byla utajena nějaká nehoda, jak se vám může stát například při nákupu vozu v autobazaru nebo od soukromého prodejce. Jestliže by bylo auto bourané nebo nějak poškozené, o této skutečnosti by existovaly záznamy, které byste před uzavřením smlouvy dostali k dispozici.

Předchozí majitel vs. leasingová společnost

Na druhou stranu je však třeba upozornit i na jisté zápory. K zabavenému leasingu byste se měli uchýlit jen v případě, že byl zcela urovnán spor s předchozím „majitelem“. Protože v případě jakýchkoliv nesrovnalostí by vám mohl být vůz odebrán na základě rozhodnutí soudu, a vy tak můžete zůstat bez peněz i vysněného vozidla. A peníze budete muset následně vymáhat od leasingové společnosti.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.