Vlastníte-li doma traktor, pak bude vlek prvním příslušenstvím, které si okamžitě pořídíte. Tažný doplněk sloužící pro převážení nejrůznějšího nákladu. Vlek za traktor je vlastně nutností, bez níž se jen stěží obejde jakýkoliv zemědělec, ale také stavebník, dřevorubec a mnozí další, jež potřebují čas od času přepravit téměř cokoliv.

Máte-li zálusk na nový vlek, potom se připravte na poměrně bohatý výběr, jímž vás ohromí současný trh. Nejsou to totiž jenom klasické dvouosé vozíky, ale i velké a robustní vozy se čtyřmi koly a otočnou ojí, s nimiž toho uvezete daleko více.

Klasika nebo hydraulika?

Nežli se vůbec zaměříte na jakékoliv rozměrové provedení tohoto doplňku, ujasněte si, co od konkrétní techniky očekáváte. Jestli je hlavní dominantou nízká pořizovací cena či funkčnost. V tomto směru lze narazit na dvojí dělení.

  • Pevné vleky za traktor
  • Hydraulické vleky za traktor

Vlek za traktor

Druhý zmíněný je samozřejmě lepší v tom, že převážený náklad vyklopíte pohodlně za přispění jednoduchého ovládání přímo z kabiny traktoru. Výklop může být zadní i boční, tudíž vám usnadní práci s jakýmkoliv najížděním, couváním a podobnými úkony.

Hlídejte si maximální zatížení

Jedním z velice důležitých údajů v technických parametrech je nosnost. Vlek za traktor vám odvede svoji dlouhodobou a bezproblémovou práci pouze za předpokladu, že jej nebudete nadměrně překládat, čímž dochází k výraznému namáhání mnoha částí.

Těžší vleky jsou samozřejmě obohaceny o hydraulický systém a možnost přibrzďování, protože těžký náklad by vám mohl při jízdě z kopce znemožnit jakoukoliv manipulaci s traktorem.

Dvoukolé vleky jsou vzhledem ke své velikosti označovány, jako vlečky nebo sklápěčky. Velké vozy zase nesou pojmenování „valníky“. U obojího je třeba přihlížet k velikosti a výkonu traktoru tak, aby byla práce s vlekem co nejbezpečnější.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.