Název tohoto zemědělského zařízení mnohé prozrazuje. Jde o doplněk, který se prostřednictvím závěsu připevní k malotraktoru a pohodlně sází brambory za vás. Ano, dnešní zemědělci již neprovádí tuto činnost ručně, nýbrž za přispění vhodné techniky.

Pakliže jste doposud o podobném nástroji neslyšeli, popíšeme vám alespoň zhruba jeho vzhled a funkčnost. Sazeč brambor za malotraktor lze samozřejmě zakoupit v různých modelových řadách v závislosti na potřebách a velikosti obdělávaného pole.

Několikařádkový sazeč brambor

Nepřehlédnutelnou dominantou běžného sazeče je bezpochyby velká nádoba trychtýřovitého tvaru, do níž je třeba vsypat odpovídající množství brambor. Tato část navazuje na speciální mechanismus, který se otáčí při pohybu malotraktoru a odebírá brambory ze zásobníku. Ty jsou následně vhazovány do zorané brázdy a zahrnuty.

Sazeč brambor za malotraktor

To vše bez nutnosti jakéhokoliv lidského zásahu.

Takový sazeč brambor na malotraktor může být jednořádkový, ale i dvouřádkový či víceřádkový. Čím více řádků, tím rychleji zasázíte brambory, musíte však přihlížet i k dané techniky.

Nastavitelnost sazeče brambor

Je zcela pochopitelné, že každý zemědělec má jiné nároky na výslednou podobu sadby. Proto je téměř každý sazeč brambor za malotraktor variabilní. Nejčastější je určení rozteče mezi řádky, ale také hloubka sázení.

Při nákupu konkrétního modelu přihlížejte i k celkové nosnosti, potažmo objemu zásobníku na brambory. Eliminujete tím opakované a pracné nasýpání.

Moderní technika tohoto typu je mnohdy opatřena i různými elektronickými senzory, které vám hlídají například množství brambor v zásobníku, jejich správné sázení a to, zda do příslušného řádku vůbec nějaké padají. Tato zařízení jsou samozřejmě spojena s vyššími pořizovacími náklady. Kvalitní sazeč brambor za malotraktor pořídíte od 20 000 Kč.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.