Nákup osobního vozidla v zahraničí je velice častou a využívanou variantou. Někteří lidé vyrazí raději několik stovek kilometrů pro automobil v perfektním stavu a za skvělou cenu, než aby jej kupovali v České republice. Pakliže patříte také k příznivcům tohoto řešení, potom vás bude zajímat pár důležitých věcí ohledně administrace.

Přihlášení auta z dovozu ze zahraničí prošlo určitými úpravami a změnami, s nimiž vás v následujících řádcích seznámíme.

Nutno podotknout, že většina informací se týká pouze vozů zakoupených ve státech Evropské unie.

Není třeba technické způsobilosti

Přihlášení auta z dovozu ze zahraničí

Příjemný je bezpochyby fakt, že již není nutné schvalovat technickou způsobilost, a to především u všech silničních vozidel z Evropské unie, kde došlo k poslední registraci. Tyto výjimky dokonce pokrývají i některé automobily, jež dostály schválení příslušnými orgány nebo vyšší ministerskou mocí.

Pohodlné a rychlé přihlášení

Naplňuje-li vámi vyhlédnutý vůz výše zmíněné, proběhne okamžitě proces registrace bez vystavení čistopisu, avšak s úsporou za poplatky z let minulých, které se pohybovali mezi 1 500 Kč až 2 000 Kč.

Před registrací se nemusíte zabývat ani potřebným doložením technické kontroly, protože pakliže ji má vůz platnou z jiného státu, zapisuje se právě ta.

Dovoz auta mimo EU

Jiná situace může nastat při přihlášení auta z dovozu ze zahraničí mimo území Evropské unie. V takovém okamžiku je třeba schválit technickou způsobilost, k níž je nutné doložit následovné.

  • Osvědčení o registraci
  • Evidenční kontrolu
  • Technický protokol ze zkušební stanice
  • Doklad o celním odbavení

Je samozřejmě zcela pochopitelné, že nákup automobilu v členských státech EU je určitě jednodušší a díky současné legislativě i rychlejší a méně náročnější. Zvažte proto při koupi i tuto variantu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.