Ať už jste právě koupili nebo prodali svůj vůz, ještě vás čeká převod vozidla. Kupující i prodávající mají své povinnosti, které je třeba dodržet.

Kdo je oprávněn jednat v této věci

Oprávněnou osobou k jednání je fyzická nebo právnická osoba zapsaná v registru vozidel jako provozovatel nebo vlastník vozidla. Jednat však může i osoba, která obdržela plnou moc od vlastníka nebo provozovatele vozu.

Lhůta pro vyřízení převodu auta na nového majitele

Odhlášení již registrovaného vozidla na jinou osobu musí být provedeno do deseti pracovních dnů po jeho změně. Žádost je možné vyřídit na počkání.

Potřebné doklady pro odhlášení vozidla

Abyste mohli odhlásit váš vůz, budete potřebovat platný občanský průkaz nebo jeho ověřenou kopii, originál živnostenského listu, výpis z obchodního rejstříku, vyplněnou žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel, velký technický průkaz a malý technický průkaz silničního motorového a přípojného vozidla, doklad o zástavním právu (pokud bylo zřízeno), doklad o pobytu nebo udělení azylu na území České republiky, písemnou plnou moc vlastníka vozu, pokud žádost nevyřizuje sám vlastník. Odhlášení vozidla na nového vlastníka není zatíženo žádným poplatkem. Při odhlášení je však nutné znát veškeré iniciály nového vlastníka, provozovatele vozidla (jméno, příjmení, rodné číslo, datum narození, trvalý pobyt).

Povinnosti prodávajícího a kupujícího

Prodejce navštíví dopravní inspektorát na městském úřadu obce s rozšířenou působností, pod kterou spadá. Vozidlo tam odhlásí, což bude zaznamenáno do technického průkazu, který následně obdrží kupující. Dále by měl prodávající zrušit povinné ručení, aby za něj zbytečně neplatil.
Poté co prodejce odhlásí vozidlo, kupující je v první řadě povinen jej pojistit. S řádně zřízeným pojištěním obdrží zelenou kartu. V případě ojetých automobilů je potřeba absolvovat evidenční prohlídku, která prověří jeho stav a skutečný původ. Po vyřízení těchto náležitostí musí dojít na dopravní inspektorát, kde uhradí poplatek za převod vozidla. Ten činí 800 Kč. Na inspektorát si nový majitel vozu musí s sebou přinést technický průkaz, protokol o evidenční prohlídce, doklad o STK, zelenou kartu a vyplněnou žádost o registraci vozidla. Pokud jsou všechny náležitosti v pořádku, budou nové údaje zapsány do technického průkazu a obdržíte novou SPZ, jestliže na vozidle nezůstala původní. Do té doby, než dostanete SPZ od dopravního inspektorátu, musíte používat převozní značky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,
  1. Macháček says:

    Dobrý den, chci se zeptat mám auto v polo převodu a potřebuju ho napsat na nového majitele kterému jsme moje auto prodal a majitel je někdo jiný uplně cizí tak se chci zeptat zda potřebuju toho majitele co je napsanej v techničáku i když je v polo převodu nebo ne? Děkuji

  2. erika says:

    Prodavam auto bourane, ktere ma v soucasne dobe v depozitu spz. Jak mam postupovat aby se auto dalo prihlasit na noveho majitele?? Mela jsem pocit, ze kdyz auto odhlasim na noveho majitele, on po prevodu bude moci take depozitovat spz do doby, nez auto opravi (pripadne neopravi, ale rozebere apod…. Ale bylo mi receno, ze takto nelze udelat. Pry, abz mohl depozitovat novy majitel spz, musi auto dohlasit na sebe… Ale jka to udelat, kdyz je to bouracka, ktera neprojde evid.kontr. ani techn. prohlidkou??? Moc prosim o radu. Dekuji E.

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.