Auto je nedílnou součástí života, ale benzin a nafta jsou pro vás příliš drahé? Pořiďte si automobil na alternativní pohon. Tyto vozy stále více konkurují běžným pohonným hmotám. Jednou z možností je přestavba na CNG.

V roce 2001 Evropská komise schválila CNG vedle vodíku a biopaliva jako alternativní pohonnou hmotu schopnou nahradit klasická motorová paliva z více než pěti procent. Zemní plyn je hořlavá plynná směs bez barvy a zápachu, tvořená metanem a etanem. Díky tomu, že ve srovnání s ostatními fosilními palivy při spalování uvolňuje nejméně oxidu uhličitého a také nejméně sirných a dusíkatých škodlivin, je považován za relativně čistější alternativu k benzinu a naftě.

Co obnáší přestavba vozu na CNG

Nádrž auta přestavěného na CNG je vybavena speciálním ventilem, který zabrání výbuchu či přetlakování. Benzín vzplane při cca 200 °C, zatímco zemní plyn při cca 600 °C. Navíc je lehčí než vzduch a při úniku se rozptýlí na rozdíl od tekutých paliv. Předělání auta na CNG se provádí především u zážehových motorů, u vznětových by se musel předělat celý motor, což by se vám finančně nevyplatilo. Během přestavby je třeba doplnit nové vstřikování a také vysokotlakou nádrž – původní benzinovou nádrž lze nahradit (jednopalivový systém) nebo doplnit (dvoupalivový systém – mají dvě nádrže na benzin a CNG, řidič si může z palubní desky přepínat režim z plynu na benzin, nebo k tomuto přepnutí dojde automaticky, když CNG dojde; dvoupalivový systém má většina vozů v Česku).

Pro a proti

Hlavní nevýhodou přestavby vozu na CNG je, že nádrž se většinou umisťuje do kufru, což vám zmenší zavazadlový prostor. Naproti tomu vozidla prodávaná na CNG mají nádrže již zabudovány v podvozku. Další nevýhodou je vyšší pořizovací cena vozu – pokud si vůz necháte přestavět (cca 60 tisíc korun), návratnost se počítá v řádu několika let (čím více jezdíte, tím dříve se vám investice vrátí). Nemožnost parkování na některých velkokapacitních parkovištích (podzemní garáže), zvýšení hmotnosti vozidla nebo snížení jeho výkonu.

Kde lze tankovat CNG

Veřejné CNG stanice se staví přednostně u klasických čerpacích stanic, které jsou podél hlavních tras. Takové stanice najdete například v Táboře, Praze, Brně a také v Ostravě. Mezi vozy prodávané v ČR na CNG se řadí například Citroën Berlingo, Citroën C3, Fiat Doblo, Fiat Multipla, VW Touran, Renault Kangoo, Opel Zafira…

V Česku ale i ve světě roste zájem o vozy na zemní plyn, každým rokem přibývají nové plnicí stanice. Ty jsou rozmístěné po celé republice s dojezdem 200 až 400 kilometrů. U stanic tohoto typu trvá plnění stejnou dobu jako čerpání benzinu nebo nafty. Pozor však na záměnu CNG a LPG. Jejich zaměněním by mohlo dojít k roztržení nádrže a následnému výbuchu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.