Plná moc k přepisu auta slouží v momentě, kdy chcete vozidlo přepsat na jiného majitele. Jaké jsou její náležitosti a jak postupovat v této situaci? K sepsání plné moci se především uchylují ti, kteří si chtějí ušetřit čas s veškerým vyřizováním spojeným s tímto procesem.

Povinnosti kupujícího a prodávajícího

Vlastnictví vozu včetně všech povinností přechází na kupujícího v okamžiku podpisu kupní smlouvy. Prodávající musí navštívit evidenci vozidel a odhlásit své auto (k tomu bude potřebovat kupní smlouvu, osvědčení o registraci, technický průkaz) a také zrušit povinné ručení, aby jej zbytečně neplatil. Kupující je zase povinen si sjednat pojištění nové, navštívit stanici technické kontroly a nechat si provést evidenční kontrolu na své jméno. Dále je povinen přihlásit automobil do evidence vozidel pod svým jménem.

Plná moc – vyberte si svého zástupce

Uzavření kupní smlouvy je pouze prvním krokem vedoucím k přepisu vozidla na jinou osobu. Pokud se chcete vyhnout veškerému vyřizování spojeného s tímto procesem, jednoduše můžete sepsat plnou moc k přepisu vozidla. Pověříte tak svého zástupce, který vše vyřídí za vás. Plná moc nemusí být ani úředně ověřená, stačí jen váš podpis.
K přepisu vozu vám bude stačit jednoduchý tiskopis plné moci. V něm byl měly být uvedeny vaše osobní údaje a podpis obou stran (tedy váš a vašeho zástupce, který byl vámi pověřen prostřednictvím plné moci). Do osobních údajů je zahrnuto vaše jméno, adresa a datum narození jak zmocnitele, tak i zmocněné osoby. Můžete uvést také evidenční údaje vozu, který má být převeden. Plnou moc není třeba notářsky ověřovat.

Využijte služby specializovaných zprostředkovatelů

Pověřit vyřizováním veškerých formalit spojených s přepisem vozidla na jinou osobu nemusíte jen osobu blízkou. Tuto činnost za vás mohou vykonat i specializovaní zprostředkovatelé. O koho se jedná? Službu nabízí například řada autobazarů, která se snaží svým klientům co nejvíce usnadnit nákup vozidla.

Plná moc k odhlášení vozu

Plná moc o k odhlášení auta ušetří plno času i starostí těm, kteří prodávají vůz a chtějí svěřit celý proces kupujícímu. Po uzavření kupní smlouvy vystaví prodávající plnou moc a kupujícímu zároveň předá technický průkaz, potvrzení o povinném ručení a osvědčení o registraci automobilu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.