Zájemci o nové vozidlo se rozhodují podle několika kritérií. Pro někoho je na prvním místě cena, pro jiného vzhled, spolehlivost, původ, apod. Pro řadu lidí má velkou váhu doporučení známých či předešlá osobní zkušenost s různými značkami. Každý má zkrátka svá kritéria, která mu pomáhají s výběrem nového vozu.

Kritérium č. 1: cena

Pořizovací cena automobilu je ve většině případů hlavním kritériem pro mnohé motoristy. Rozdíly v cenách mohou být značné i mezi modely ve stejné výkonnostní a výkonové třídě.

Kritérium č. 2: spolehlivost

Žebříček spolehlivosti vozů uveřejňuje každoročně TUV report, hodnocení německých stanic technické kontroly. Ten mívá pro řadu zájemců rozhodující slovo při výběru. Z tohoto hodnocení nejlépe vyznívají japonská auta. I česká Škoda zaznamenala v posledních letech zlepšení svého hodnocení. Naopak propadají některé renomované značky, například BMW, které se potýkají nejen s problémy se spolehlivostí, ale i kvalitou.

Kritérium č. 3: bezpečnost

V této kategorii jsou důležitým zdrojem informací Euro NCAP (European New Car Assessment Programme). Tato oficiálně nezávislá mezinárodní organizace zkoumá bezpečnost jednotlivých vozů na základě tzv. crashtestů. Podle výsledků jsou vozidlům přidělovány hvězdičky (1 hvězdička je nejnižší počet, maximálně 5 hvězdiček). Při testech se hodnotí ochrana posádky na předních sedadelch během čelního i bočního nárazu, ochrana dětí v bezpečnostních sedačkách a také ohrožení chodců při čelním nárazu.

Kritérium č. 4: spokojenost zákazníků

Dalším rozhodujícím kritériem pro to, jaké auto koupit, je tzv. index zákaznické spokojenosti. Hodnotí se výkon, vlastnosti, design, spotřeba paliva, vzhled, servis, opravy, apod.

Výběr automobilů je více než pestrý. Český trh nabízí nepřebernou nabídku vozů. Při výběru se však nemusíte omezovat hranicemi. Čím dál více lidí míří do zahraničí za nákupem nového automobilu. Dovoz auta z Německa, Rakouska, Francie nebo Itálie tak není ničím neobvyklým. Ve prospěch automobilů ze zahraničí hovoří především nižší pořizovací cena oproti českým autobazarům a také jejich vyšší kvalita a spolehlivost. Až se budete rozhodovat o koupi nového auta, sami si určete, která kritéria jsou pro vás na prvním místě. Jestli je to spolehlivost, bezpečnost, cena nebo spotřeba. Zdali si vybrat nové či ojeté, jestli benzin nebo nafta.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.