Zimní pneumatiky

Pneumatiky a jejich vlastnosti se podílí na bezpečnosti a komfortu jízdy autem. O to více v zimním období, kdy je povrch vozovky kvůli počasí velmi zrádný. Ovlivňují stabilitu vozu na silnici, brzdný výkon i životnost nápravy. Poradíme vám, na co se zaměřit před koupí nových gum, aby splnily všechny vaše požadavky a byly pokud možno nejlevnějšími pneu podle parametrů kvality.

1. Zkontrolujte údaje v technickém průkazu

Ještě než se začnete probírat nabídkami prodejců, podívejte se do technického průkazu. Najdete v něm informace o tom, jaký rozměr potřebujete přesně pro svůj automobil. Zahrnuje šířku, profil a průměr ráfku.

Základní formát zápisu těchto údajů je následující: WWW/XX YZZ (konkrétně např. 200/55 R17). Co z tohoto vyčtete?

  • WWW = trojmístné číslo = šířka pneu v milimetrech
  • XX = dvojmístné číslo = profil pneu – vyjádření výšky bočnice v procentech
  • Y = konstrukce pneu (obvykle písmeno R jako radiální)
  • ZZ = dvojmístné číslo = vnitřní průměr pneu v palcích (1 palec je 2,54 cm)

Zimní pneumatiky

2. Zjistěte, co znamenají indexy a další parametry

Jakmile budete znát vhodný rozměr pneu, můžete se pustit do výběru. Při něm se zcela jistě setkáte i s dalšími hodnotami, parametry a značeními. Dále uvádíme přehled těch nejčastějších i s vysvětlením.

  • Index nosnosti – Udává maximální možné zatížení jedné pneumatiky, v technickém průkazu je uvedený za rozměrem pneu.
  • Rychlostní index – Informuje o tom, na jakou maximální možnou rychlost je konstrukce pneu stavěna. Taktéž ho najdete v technickém průkazu, může být značen písmeny Q (160 km/h), R, S, T, U, V, W, Y (300 km/h). Na zimu lze použít gumy s nižším indexem.
  • M+S – Tato písmena musí být na zimní pneumatice vyznačena, protože se jedná o zkratku anglických slov mud a snow, tedy česky bláto a sníh.
  • TWI – indikátor opotřebení
  • Tubeless – bezdušové provedení
  • Tubetype – pneu s duší

3. Uvědomte si, kde nejčastěji jezdíte

Aby povinné zimní pneumatiky plnily svůj účel, musíte je vybírat nejen s ohledem na potřeby auta, ale také na to, kde s ním nejčastěji jezdíte. Jinak musí uvažovat obyvatel hor, každodenní uživatel dálnic nebo občasný řidič pohybující se spíše po městě. Čím náročnější podmínky vozem zdoláváte, tím kvalitnější pneu byste si měli pořídit.

Good Year Ultra Grip 8

4. Dejte si pozor na pneu z druhé ruky a Číny

Nenechte se zlákat nízkou cenou a pečlivě kontrolujte, především u bazarových gum, rok výroby. Jestliže leží ve skladu či sklepě dlouhé roky, jejich materiál mění své vlastnosti k horšímu. Zároveň nevíte, jak se o ně předchozí majitel staral, což se může také projevit na jejich životnosti.

Kapitolou samou o sobě jsou pak výrobky z Číny, které často lákají na to, že jsou velmi levné. Tím ale obvykle výčet jejich předností končí. Některé odborné testy je dokonce označují za nebezpečné. Velmi proto zvažte, zda vám úspora několika stovek korun stojí za to riziko.

5. Vsaďte na značky s tradicí

Pokud si projdete pár testů a recenzí, zjistíte, že osvědčení výrobci jednoznačně válcují „no name“ a asijské produkty. Značkové pneu jsou zárukou skvělé přilnavosti, spolehlivého odvodu vody a bláta, vynikajících brzdných schopnostídobrého záběru na sněhu. Přesně to nabízí v ideálním poměru cena/kvalita gumy GoodYear UltraGrip 8, Bridgestone Blizzak LM-32 nebo Pirelli WINTER 160 SNOWCONTROL.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.