I ten nejzkušenější řidič se může stát účastníkem dopravní nehody, a proto je dobré si připomenout, jak se v takovém případě zachovat.

Dopravní nehoda

Naboural jsem, co teď?

Nejprve ze všeho zajistěte místo nehody. Zkontrolujte, zda z auta nevytéká olej či benzín. V takovém případě by bylo nutné přivolat hasiče. Pokud necítíte benzín, zapněte výstražná světla. Oblékněte si reflexní vestu a označte místo výstražným trojúhelníkem.

Jistě víte, že ne u každé dopravní nehody musí být policie. Policii volejte vždy, pokud byl někdo z účastníků nehody zraněn, škoda na některém z vozidel přesáhla sto tisíc korun, nebo pokud bylo poničeno dopravní značení, svodidla či jiný cizí majetek. Policii zavolejte také v případě, kdy je druhý řidič opilý, odmítá s vámi spolupracovat, nebo dokonce z místa nehody odjede.

V případě, kdy není nutná přítomnost policie, musíte záležitosti, které by jinak obstarali policisté, zajistit sami. Především musíte vyplnit záznam o dopravní nehodě. Ideální situace je, pokud se s řidičem druhého vozu shodnete na tom, kdo je viníkem. Pak záznam vyplní každý z vás stejně. Záznam však musíte vyplnit i pokud se neshodnete. V takové situaci zkrátka každý z řidičů popíše do formuláře svou verzi, ale hrozí, že ji pak bude muset obhajovat třeba i před soudem. Nezapomeňte záznam doplnit o přesný nákres obsahující oba vozy i dopravní značení. Doporučujeme nehodu zdokumentovat i fotograficky. Může se hodit porozhlédnout se také po svědcích nehody, kteří mohou pomoci v případě sporu řidičů při jednání s pojišťovnou.

Předek

Pokud jsou auta pojízdná, můžete po nafocení místo nehody opustit, abyste nebránili v provozu. V případě, že vaše vozidlo pojízdné není, musíte si zavolat odtahovou službu. Odtah zpravidla nabízí zdarma vaše pojišťovna v rámci povinného ručení. Zavolejte svou asistenční službu, jejíž číslo jste obdrželi spolu s uzavřením smlouvy o povinném ručení, a objednejte si odtah vozu. Pokud si odtah objednáte jinak než přes asistenční službu, pojišťovna vám jej neproplatí.

Po nehodě

Škoda způsobená dopravní nehodou, ať už na voze či jiném majetku druhé osoby, bude hrazena z povinného ručení viníka. Ten by také měl co nejdříve nahlásit nehodu své pojišťovně, což jde většinou telefonicky. Následně musí pojišťovně doručit také vyplněný záznam o dopravní nehodě. Pojišťovna pak oběti vyplatí způsobenou škodu. Pokud jste způsobili nehodu a nemáte uzavřené havarijní pojištění, opravu škod na vlastním voze si budete muset hradit sami.

Nehodu může nahlásit pojišťovně viníka i poškozený nehody. V takovém případě pak pojišťovna viníka informuje o pojistné události na jeho povinném ručení a vyzve ho k nahlášení způsobené nehody.

Jak probíhá odškodnění

Pokud jste poškozeným, vaše auto musí prohlédnout znalec pojišťovny viníka, který posoudí výši způsobených škod. V žádném případě tak nenechávejte své auto opravit dříve než bude prohlédnuto.

Existují dva způsoby vyplacení škody. Jedním je takzvaná náhrada rozpočtem, kdy si opravu vozu zajišťujete sami. V takovém případě znalec ohodnotí výši škod a pošle vám cenový návrh. K výpočtu ceny mají pojišťovny speciální programy, které zohledňují aktuální cenu vozu na trhu, cenu náhradních dílů i to, zda chcete svůj vůz opravovat ve značkovém servisu či nikoliv. Pokud s návrhem souhlasíte, pojišťovna vám danou částku zašle na účet a vy si pak opravu zajistíte sami.

Druhou možností je využít služeb smluvního autoservisu pojišťovny. Svůj vůz odvezete do domluveného servisu, který zajistí jeho prohlídku i opravu, kterou hradí pojišťovna. Vy si pak už jen vyzvednete opravené vozidlo.

Před další nehodou

Dopravní nehody se netýkají jen nezodpovědných řidičů. Na vině může být stav vozovky, počasí, nebo jen únava. Řešení dopravní nehody může velmi usnadnit vaše pojišťovna, proto byste její výběr neměli podcenit. Dobré povinné ručení je základ bezpečné jízdy. Jeho sjednání přitom nemusíte věnovat dlouhé hodiny času. Nejvýhodnější povinné ručení můžete najít rychle díky srovnávači TopSrovnani.cz. Uzavřít povinné ručení můžete rovnou během několika minut přes internet.

Silniční provoz

K povinnému ručení se vyplatí uzavřít i havarijní pojištění, abyste byli chráněni i pro případ, že dopravní nehodu sami zaviníte. Za pár korun měsíčně si tak můžete ušetřit statisícové náklady v budoucnosti.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.