Pokud si chcete koupit nový vůz, určitě jste si tuto otázku položili. V podstatě existují tři možnosti financování nového auta. Tou nejjednodušší možností je zaplatit auto v hotovosti z vlastních našetřených peněz. Nicméně v dnešní náročné době se může zdát ušetření stovek tisíc (až milionů) na nový vůz takřka nemožné. Zbývají vám tedy dvě možnosti – buď si auto koupit na leasing, nebo si zajistit úvěr. Která je pro vás tou nejlepší?

 Financování leasingem – ano × ne?

Leasing je v České republice nejvyužívanější formou financování movitých předmětů. Lidé ho často volí zejména díky jednoduchému sjednání a opravdu rychlému vyřizování potřebných formalit. S pořízením auta na leasing se často pojí také různé velice oblíbené akční nabídky, které jdou ruku v ruce s pojištěním.

Bohužel nevýhodou leasingu aut je jeho minimální délka. Vzhledem k daňovým omezením nemůžete uzavřít smlouvu na dobu kratší než 54 měsíců. Dobrou zprávou ovšem je, že splácení je možné domluvit na kratší i delší dobu než 54 měsíců.

Budete-li mít jako fyzická osoba štěstí v loterii, nebo pokud prostě budete mít našetřenou dostatečnou hotovost, je za standardních podmínek obvyklé, že budete moci smlouvu jednorázově doplatit a zbavit se tak zbývajícího břemene. To už je dnes stejné jako u úvěru.

Auto na úvěr – ano × ne?

Ačkoliv se říká, že pořízení auta na úvěr je časově náročnější kvůli složitějšímu vyřízení formalit při podpisu smluv, není tomu tak. Časová náročnost je stejná jako u vyřízení leasingu. Výhodou financování úvěrem je například to, že si můžete libovolně nastavit minimální dobu splácení. V případě předčasného splacení závisí na smluvním ujednání, zda se vás budou nebo nebudou týkat sankce. U spotřebitelského úvěru jsou sankce za předčasné splacení dané zákonem, ale jsou minimální.

Podnikatelům koupě auta na úvěr umožní v účetnictví odepsat až 20 % ceny vozu v roce pořízení, což je ale možné i u leasingu. Skutečnou výhodou úvěru pak je, že v případě pořízení předmětu v druhé polovině roku jsou v tomto období (do konce účetního období) vyšší odpisy u majetku pořízeného na úvěr, než uznatelné náklady v případě leasingu. Příspěvkové a neziskové organizace mohou zase splátky uplatnit jako nákladovou položku.

Při vyřizování úvěru na auto je obvykle nutné ručit samotným vozem. V některých případech stačí uvést pouze ručitele. Tak či tak, musíte jednoduše dát úvěrové společnosti jistotu, že o „své“ peníze nepřijde.

Mezi lidmi i na internetu koluje nepravdivá informace, že při financování vozu pomocí úvěru se stanete okamžitě jeho majitelem. Majitelem se nestanete, protože zajištěním formou zajišťovacího převodu vlastnického práva se vlastníkem stává financující firma. Je to tedy podobné jako u leasingu, kdy je majitelem vozu leasingová společnost, dokud nezaplatíte poslední splátku a teprve tehdy na vaši osobu přejde vlastnictví vozu.

Auto na leasing

Auto na leasing

Ať už leasing nebo úvěr, nebojte se zeptat

Při financování nového auta leasingem či úvěrem platí pro obě možnosti stejné pravidlo – ptejte se. A ptejte se hodně. Jedině tak vás nepřekvapí, když budete muset za jakoukoliv změnu ve smlouvě (například za změnu data splatnosti) platit. Bohužel se nejedná o desetikorunové položky. Z rodinného rozpočtu vám můžou náhle zmizet až tisíce korun.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.