Nákup automobilu z exekuce je stále oblíbenějším způsobem pořízení si nového dopravního prostředku. U takto zabavených aut stanovují exekutoři výrazně nižší ceny, případně nabízejí velké slevy, což řadu lidí láká. Každý nákup však s sebou nese i svá rizika a je třeba si ohlídat všechny náležitosti. Na co si dát pozor? A jak vlastně probíhá dražba aut v exekuci?

Do dražeb se dostává čím dál více automobilů, neboť v dnešní době narůstá počet lidí, na které byla uvalena exekuce. Pokud exekutor zabaví automobil, většinou se jej snaží co nejdříve prodat. To je jedinečná příležitost pro ty, kteří chtějí získat ojetý automobil za výhodnou cenu.

Pozor na neukončený spor s předchozím majitelem

Při pořizování si zabaveného auta byste si měli být zcela jisti, že byl řádně ukončen spor s jeho předchozím majitelem. V případě nedořešeného sporu by hrozilo, že by vám mohl být vůz později zabaven. A vy byste přišli jak o peníze, tak i o nový automobil. Peníze byste pak museli vymáhat po tom, kdo vám vůz prodal, například autobazar.
Dalším problémem je, pokud by byla uvalena exekuce na veškerý majetek a exekuovaný by se stejně rozhodl prodat vůz například do autobazaru. Jeho jednání by bylo v rozporu se zákonem. V případě podepsání smlouvy na vozidlo v exekuci by byla bohužel prohlášena za neplatnou. Peníze byste poté museli žádat po předchozím majiteli, zůstává však otázkou, jestli byste se jich vůbec dočkali vzhledem k jeho finanční situaci. Jistě nikdo by nechtěl být v situaci, kdy by přišel o koupený vůz a vymáhat peníze od někoho, kdo je evidentně nemá.

Zkontrolujte technický stav draženého vozu

Jestliže jste si vybrali automobil na některém z exekučních portálů, je třeba, abyste si jej podrobně prohlédli. Bývají stanoveny určité dny, kdy můžete provést prohlídku vozu. Zkontrolujte jeho technický stav, abyste po nákupu nebyli nemile překvapeni. Pokud nejste odborníkem, přizvěte si s sebou nějakého zkušeného automechanika, který vám poradí a prohlédne vůz za vás.

Dražba vozu v exekuci

Dražba aut v exekuci má svá určitá pravidla. Exekutor je povinen vypsat termín dražby. Poté se nechá vystavit znalecký posudek na vozidlo, na základě kterého se stanoví vyvolávací cena. Tuto cenu určí profesionální odhadce. I když vás může lákat výše vyvolávací ceny, měli byste počítat s tím, že dražba získává na stále větší popularitě a čím dál více lidí má zájem o tyto vozy. Cena se tedy během dražby ještě navýší. Pokud budete chtít vůz získat, budete si muset za něj připlatit, neboť pouze za vyvolávací cenu jej zřejmě nedostanete do vlastnictví.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.