V dnešní době máte prakticky neomezené možnosti, odkud si můžete koupit vysněný vůz. Při výběru se nemusíte omezovat jen na Evropu. Svůj hledáček můžete zaměřit i do zámoří. Splňte si sen o koupi amerického auta. Poradíme vám s dovozem aut z USA.

Na internetu naleznete řadu specializovaných firem , které vám pomohou s nákupem vozu a jeho přepravou do České republiky. Navíc vám poradí s vyřízením celních formalit či vyřízením technického průkazu a přihlášením v ČR. Některé z firem mají své zástupce přímo v Americe, kteří dohlédnou na všechny potřebné náležitosti. Přeprava vozidla kontejnerem na naše území trvá cca 1-2 měsíce. Další možností je, že si vozidlo koupíte sami (např.: www.cars.com nebo www.ebay.com/motors), bez zprostředkovatelské firmy. Pokud máte v USA nějakého známého, který vám poradí, případně pomůže s nákupem a následným převozem, tato varianta se vám vyplatí z finančního hlediska. Nemusíte platit firmě poplatek za zprostředkování. Ovšem veškeré vyřízení formalit bude jen na vás.

Přeprava není nejlevnější, nejdražší položkou je DPH

Uveďme si příklad, kolik vás to budete stát. Vybrali jste si vůz, například 2012 Dodge Journey za 25 tisíc dolarů/471 750 Kč. Přeprava s pojištěním vás vyjde na 49 000 Kč, manipulační práce 16 983 Kč, clo se účtuje ve výši deseti procent (52 075 Kč), DPH 21 procent (120 293 Kč), svoz v USA (do 150 mil) 10 000 Kč, odměna za služby 30 000 Kč, konečná cena bez DPH 629 808 Kč, konečná cena včetně DPH 750 101 Kč.

Nutná homologace

Auta dovezená ze zámoří podléhají dodatečné homologaci, neboť nesplňují evropské parametry. Většinou se provádí přestavba zadních světel, které nemají oranžové blinkry. Dále chybí světlo pro couvání či mlhové světlo, přední obrysová světla oranžové barvy bývají sdružena se směrovými. U rychloměru je vyžadována stupnice v km/h. Přípustná je však stupnice duální (mph, km/h). Ani rozměry tažného zařízení neodpovídají evropských standardům,  je nutné jej tedy demontovat. Naopak automobily vyráběné podle evropských norem, které se exportují do zahraničí, jako např. Lexus, Nosan, Volvo vyžadují úpravy téměř minimální. Jakmile vozidlo získá evropskou homologaci, je zcela přizpůsobené provozu v EU a tak i STK. Homologace a přihlášení do provozu v ČR stojí cca 35 000 Kč.

Vybírejte vůz s dostupnými náhradními díly v ČR

Vozidlo můžete přihlásit na našem území například přes společnost Dekra (www.dekra-automobil.cz) nebo na www.import-auta.cz, která vám auto připraví pro provoz a také vystaví protokol o technické způsobilosti vozidla. Až se budete rozhodovat, kterou značku a model si pořídit, vezměte na vědomí, že u vozů, které nemají v Evropě zastoupení, si budete muset náhradní díly nechat posílat z USA. Pokud si dovezete model evropské či japonské značky, jenž se běžně v Evropě prodává, výše zmíněné starosti nebudete muset řešit.

A proč se nákup auta z USA vyplatí? Je to především díky nízkému kurzu dolaru. I když tedy k vozu přičtete všechny poplatky včetně cla, DPH, apod., některé modely vás vyjdou levněji, než by bylo jejich pořízení v Evropě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.