Přemýšlíte o koupi nového automobilu, ale tuzemský trh vám nepřijde dostatečně atraktivní? Nebojte se rozšířit své hledání i za hranice naší země a podívejte se, jakou nabídku poskytují prodejci v ostatních zemích. Jednou z možností může být například dovoz auta z Německa. Jaké doklady budete potřebovat a na co si dát popřípadě pozor při nákupu?

Nákup vozu v zahraničí se vyplatí

Německo je oblíbenou destinací pro české občany, neboť je blízko a náklady na dopravu se tolik neprodraží. Navíc, německé automobily jsou známé svým dobrým technický stavem, což je dáno i přísnějšími technickými kontrolami. Kvalita místních silnic je také vyšší oproti těm našim, což má rovněž značný vliv na celkový stav vozidla. Dovoz vozidla ze zahraničí bývá většinou výhodný díky nižší pořizovací ceně. Je však potřeba počítat i dalšími investicemi (např.: náklady na dopravu, apod.).

Před podepsáním jakékoliv smlouvy byste si měli předem prostudovat veškeré podmínky a zjistit si také pravidla pro dovoz konkrétního auta do ČR. Pozor byste si měli dát na prodávající, kteří požadují pouze platbu předem nebo na nevyhovující podmínky kupní smlouvy (pokud neovládáte daný jazyk, požádejte raději někoho o pomoc, abyste nepodepsali smlouvu, které nerozumíte). Pro členské státy Evropské unie platí pravidla jednotného vnitřního trhu, tudíž nebudete platit žádné clo při nákupu.

Dovoz auta z Německa může zajistit i specializovaná firma

Jestliže jste se rozhodli pro nákup zcela nového nebo mírně ojetého vozu, měl by Vám prodávající umožnit zaplatit jej v zemi nákupu bez DPH (daň zaplatíte až na našem území podle sazby platné v ČR). Výše DPH (21 %) se vypočítá z ceny od prodejce, která bude přepočítaná na českou měnu. V případě dovozu ojetého automobilu zaplatíte daň v zemi nákupu, a to podle jejich platné sazby. Nákup nového auta je vždy velkou investicí, vybírejte tedy pečlivě a nebojte se prodejců na cokoliv zeptat. Jednou z možností je oslovit firmu, která se specializuje na dovoz aut z Německa, ať už nových nebo ojetých. Ta vám usnadní práci v tom, že se prakticky nebudete muset o nic starat. Vyberete si vůz a vše ostatní vyřídí za vás již vybraná firma, včetně veškerých dokumentů (u těchto firem byste měli počítat, že si od vás zaúčtují náklady za benzin, za převozní číslo 60 – 100 eur, a dále poplatek cca 6 000 Kč, vyřídí s vámi STK, technický průkaz nebo emise, toto si však již hradíte sami).

Pokud se rozhodnete nevyužít služby specializovaných firem, další možností je dovoz vozidla po vlastní ose. Prvním krokem je výběr vozu na některém z německých internetových portálů, či oslovit soukromého prodejce. Jestliže máte vybráno, můžete se vydat na cestu do Německa. Podpisem kupní smlouvy a zaplacením však nic nekončí, právě naopak. S novým autem můžete vyjet na silnici s uzavřeným pojištěním odpovědnosti. Vůz musíte odhlásit na příslušném dopravním inspektorátu, který vám vydá dočasný technický průkaz a převozní značky (jedete-li si pro vůz s přívěsem nebo vlekem, auto pouze odhlásíte na tamějším dopravním inspektorátu, povinnost pojištění a vyřízení převozních značek odpadá). Po příjezdu na naše území si musíte nechat provést měření emisí a navštívit STK. Poté si musíte sjednat povinné ručení, neboť pojistka uzavřená v zahraničí má jen omezenou platnost. Dále musíte přihlásit vůz na příslušném dopravním inspektorátu, který vám do třiceti dnů vystaví opis velkého technického průkazu, osvědčení o registraci vozidla a dostanete nové registrační značky (s sebou byste si měli přinést dočasný technický průkaz, formulář potvrzující odhlášení vozu z tamější evidence vozidel, zprávu o výsledku měření emisí, převozní značky, zprávu z STK, doklad o vyřízení povinného ručení, potvrzení FÚ o platbě DPH, občanský průkaz). Dále zaplatíte ekologickou daň a vůz by měl mít evropskou homologaci. Po splnění všech podmínek můžete směle vyjet na silnici.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.