Nenašli jste v českých bazarech to, co jste hledali? Co takhle zkusit dovoz aut z Itálie? I když se o italských vozech říká, že jsou ve špatném technickém stavu, ne vždy je to pravda. Jen musíte vědět, kde hledat. Jak probíhá jeho nákup a kolik vás to bude stát?

Pokud ovládáte alespoň základy italštiny, dovoz si můžete obstarat sami. Všechno má však své plusy i mínusy. Hlavním kladem je, že nemusíte platit zprostředkovatelské firmě za jejich služby. Na druhé straně však hrozí, že váš vybraný vůz nemusí být v takovém technickém stavu, jak majitel původně uváděl. Cesta do Itálie se vám pak může prodražit. V takovém případě se můžete otočit a odjet zpět do ČR. Nebo můžete jezdit po italských autobazarech a hledat svůj vysněný automobil.

S dovozem auta z Itálie si nemusíte dělat starosti

Dovozem aut z Itálie se v České republice zabývá řada firem (např.: www.autozoo.cz nebo www.italcars.cz). Zprostředkovatelské firmy vám nabídnou, že si vyberete model vozu a o zbytek nákupního procesu se již nemusíte starat. Dovoz a vyřízení veškerých formalit vyřídí za vás (zajistí dopravu, tlumočení, ověří vybraný vůz, apod.). V tomto případě si řeknete, jaký typ vozu si přejete. Firma vám ukáže jejich nabídku a sepíšete závaznou objednávku. Zaplatíte zálohu a vůz vám bude dopraven do ČR. Vozidlo vám firma přihlásí na čistopis, vyčistí interiér i exteriér, vyřídí pojištění a případně zajistí i financování.

K dispozici máte však i další službu, tzv. spolujízdu do Itálie, která vás bude stát cca 10 tisíc korun plus dálniční poplatky a náklady na dopravu. V tomto případě si sami vyberete vůz. Poté kontaktujete firmu, která zavolá na dané místo a zjistí veškeré informace. Dopraví vás do místa prodeje, zajistí tlumočnické služby a také vyřízení převozních čísel nebo převoz na kamionu.

Přihlášení v ČR

Itálie patří mezi jednu z nejoblíbenějších zemí pro dovoz levných aut. Protože patří do Evropské unie, při nákupu neplatíte clo. Převozní číslo plus krátkodobé pojištění určené na převoz vás vyjde na cca 150 euro (v případě, že vozidlo povezete na odtahovce, nebo vleku, tento poplatek a převozní čísla nejsou nutné). Nezapomeňte vůz odhlásit v zemi, odkud si jej vezete, a také zkontrolovat, zda-li má vozidlo evropskou homologaci potřebnou pro přihlášení v ČR.

Jestliže je vozidlo již na českém území, budete jej muset přihlásit. První návštěvou by měla být stanice technické kontroly a měření emisí. Tady vám provedou tzv. dovozovou technickou prohlídku (cca 2 500 Kč, měření emisí cca 1 500 Kč, evidenční prohlídka cca 200 Kč). S těmito dokumenty a s velkým odhlášeným technickým průkazem země původu vozu odevzdáte na magistrátu vašeho města, kde vám vystaví tzv. čistopis velkého technického průkazu (cca 1 000 Kč). Spolu s ním a s dovozovou technickou prohlídkou, emisemi a evidenční prohlídkou a povinným ručením můžete vůz přihlásit do evidence motorových vozidel (800 Kč). Poté můžete s vozem legálně jezdit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Jarda says:

    Dobry den. Koupil jsem auto ze slovenskeho autobazaru, ktery ono vozidlo zakoupil v Italii. K autu mam samozrejme kupni smlouvu a italsky technicky prukaz, kde je ale auto odhlaseno do Slovenska (uz v roce 2014). Bude problem takove auto prihlasit v CR,4 roky po odhlaseni v Italii? Dekuji za odpoved

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.