Pořízení si vozidla z Francie není u nás běžnou praxí. Řada lidí se zaměřuje na země jako Německo nebo Rakousko, které jsou přeci jenom k našim hranicím blíž a jejich cesta se tolik neprodraží. Pokud jste Francii vyloučili z vašeho hledáčku, měli byste vědět, že tamější auta jsou daleko v lepších technickém stavu, mají lepší vnitřní vybavení, ceny ojetých vozidel jsou nižší a také výběr je větší.

Formality vyřídí firmy zabývající se dovozem aut z Francie

Mnohé lidi nejspíš odradí veškeré papírování, které je s nákupem vozu spojené (odhlášení na místních úřadech ve Francii, registrace vozidla u nás, vyřízení si dočasných převozních značek, apod.). Můžete však využít služeb některé ze zprostředkovatelských firem, která veškeré formality vyřídí za vás. Dovozem aut z Francie se zabývá například www.auta112.eu nebo www.simix.cz. Ke každému vozidlu vám firma dodá tzv. Certificat de none gage. Jedná se o dokument, který je vydáván francouzskou prefekturou. Ten potvrzuje, že automobil není kradený ani jinak blokovaný. Ceny bývají uvedeny již včetně poplatku za dovoz a české STK (na požádání vám mohou vůz i přihlásit, za tuto službu si pak zaplatíte zvlášť).

Jestliže si vůz chcete najít sami, můžete využít portály www.ebay.fr nebo www.autoscount.fr. A pokud si pro auto nechcete dojet sami (nutnost vyřízení dočasných převozních značek a krátkodobého pojištění, což vás bude stát cca 100 – 150 euro), firma vám zajistí dovoz. Vy jen pošlete odkaz vybraného vozu, oni vám pak zjistí veškeré potřebné informace (celkový stav auta, výbava, stav karoserie, apod.). Po uhrazení zálohy (cca 80 procent z konečné ceny) vám vozidlo dopraví do sedmi až deseti dnů. Za zprostředkování dovozu vozidla zaplatíte cca deset tisíc korun.

Dovoz auta z Francie si můžete zajistit i sami

Další možností je, že si vůz vyberete sami a také si pro něj dojedete. Pokud se rozhodnete kontaktovat firmu, ta vám zjistí veškeré potřebné údaje, dohodne s prodejcem den i hodinu, kdy si pro vůz dojedete. Poradí vám, jak přesně postupovat při nákupu (odhlášení ta tamějším úřadu, kupní smlouva, apod.).

Dovezli jste si vůz po vlastní ose? Potom vás čeká veškeré papírování u nás. V první řadě byste si měli dojet na STK. Prohlídka včetně měření emisí vás bude stát cca pět tisíc korun. A také nezapomeňte, že vozidlo musí být homologováno pro provoz v ČR. Pojištění zřízené před cestou bylo jen krátkodobé, sjednejte si tudíž povinné ručení. A na závěr nezapomeňte vůz přihlásit na příslušném dopravním inspektorátu a zaplatit ekologickou daň v případě, že bylo vaše vozidlo vyrobeno před rokem 1996.

Nákup auta z Francie se nepochybně vyplatí, neboť vozy bývají v lepším stavu než auta stejného stáří zakoupená u nás. To je dáno také tím, že francouzské silnice jsou kvalitnější a tamější zimy mírnější.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Gabriel says:

    Dobrej den jsem v francudku a chci koupit levny auto nevym jak nato a co znamena seda karta tady ve franciji dekuji

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.