Na dovozu auta z některé ze zemí Evropské unie není v dnešní době nic složitého. Navíc v porovnání s cenami v českých autobazarech se vám kolikrát vyplatí nákup u některého z našich sousedů.

Automobil vybírejte pečlivě, výhodou je pomoc odborníka

Prvním krokem za vašim vysněným vozem je jeho výběr. Na nabídku prodejců se můžete podívat například na stránkách www.mobile.de nebo www.autoscount24.cz.  Vybírejte raději z nabídek autorizovaných dealerů. Před odjezdem si zajistěte hotovost v eurech a především si zjistěte, jestli je cena uvedena včetně DPH, abyste nebyli na místě nemile překvapeni. Prodejce by měl mít nachystanou veškerou dokumentaci k vozu. Nebojte na cokoliv zeptat a absolvovat zkušební projížďku (pokud se v autech příliš nevyznáte, vezměte si s sebou nějakého zkušeného mechanika). S pozdějšími reklamacemi již nemusíte uspět. Ještě před samotným zaplacením by měl být vůz převeden na vaše jméno. Sjednejte si krátkodobé pojištění a také dočasnou značku (nemusíte řešit v případě, že si vůz odvezete do ČR na vleku nebo odtahovce), za které zaplatíte cca 100 – 150 euro. Nezapomeňte ani na dálniční známku.

Přihlášení dovezeného vozu není v ČR nejlevnější

Po příjezdu na naše území vás čeká vyřizování řady formalit. Sjednejte si povinné ručení (to, které jste si sjednali na cestu, má jen omezenou platnost). Poté navštivte registr vozidel, který se specializuje na dovoz ojetých vozidel. Ten vám nechá malý technický průkaz (musíte si počkat, než vám vyřídí velký TP), se kterým můžete jezdit pouze do doby, než vám vyprší platnost dočasné značky ze země EU (za tzv. čistopis velkého technického průkazu zaplatíte cca 1 000 Kč). Po několika dnech obdržíte českou SPZ. Další povinností je návštěva STK (cca 2 500 Kč), měření emisí (cca 1 500 Kč) a evidenční prohlídka (cca 200 Kč).

Pokud uplatňujete bonus za bezeškodní průběh, musíte jej doložit. To lze provést pouze v případě, že skončila platnost povinného ručení na vaše staré auto. Navíc je tam limit dva měsíce od uzavření pojištění. Je tedy třeba v této době předchozí vozidlo prodat, zažádat o doložení bezeškodného průběhu od předchozí pojišťovny a poté to poslat nové pojišťovně.

Přenechte starosti s dovozem auta specializované firmě

Dovozem a prodejem aut z Evropské unie se zabývá i řada specializovaných firem (např.: www.banecars.cz) a českých bazarů (např.: www.dieselcar.cz či www.autazeu.eu). Ty vám přímo zajistí dovoz auta. Uvedete přesné parametry vašeho vysněného automobilu a ten vám následně dopraví do České republiky (některé autobazary vám k zakoupenému vozu poskytnou i kompletní autoservis po celou dobu životnosti automobilu). Zajistí vám rovněž veškeré doklady potřebné pro provoz v ČR, evidenční kontrolu, emise a STK.

Výhodou dovozu aut z EU je jejich nižší cena, neboť nevznikají žádné výdaje spojené s pronajímáním prostoru na vystavování. Při dovozu je vůz dovezen ze zahraničí, přihlášen pro provoz v ČR a odevzdán novému majiteli, a to bez dalších zbytečných nákladů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.