Myslíte si, že v patnácti letech není možné legálně řídit auto? Vyvedeme vás z omylu. Co je to vlastně moped auto a je to s jeho maximální rychlostí, spotřebou a dalšími informacemi?

Auto nejen pro teenagery

Moped auta jsou vhodná i pro seniory nebo tělesně postižené osoby

Moped auta zaznamenávají v posledních letech velký rozmach. Nejsou žádaná pouze ze strany teenagerů, ale i seniorů, osob s tělesným postižením, nebo těch, kterým byl odebrán řidičský průkaz ze zdravotních důvodů. Jedná se o lehké čtyřkolky, jejichž hmotnost nesmí překročit 350 kilogramů. Tyto vozy jsou vybaveny motorem o výkonu 4 kW, nejvyšší rychlost dosahuje maximálně 45 km/h. V České republice je řízení auta od 15 let podmíněno zákonem 56/2001. Díky malým rozměrům moped auta se parkování ve městě stane snadnou a již bezproblémovou záležitostí, což mladí a začínající řidiči určitě ocení. Prostě a jednoduše auto pro řidiče od 15 let. Další výhodou je nízká spotřeba (3,5 l/100 km) a emise.

Modely moped vozidel

Na trhu je k dostání mnoho značek výrobců moped vozidel, ceny jsou různé

Současný trh nabízí řadu značek, stačí tedy jen zvolit takovou, které bude srdci nejbližší – Aixam, Ligier, Microcar (se vyrábí v západní Francii, k dispozici jsou modely Microcar M.GO a Microcar MC1/MC2), JDM, Chatenet, Bellier. V nabídce jsou nové i ojeté modely, záleží tedy na vašich financích a způsobu, zda na začátek zvolíte ojeté auto nebo si rovnou půjdete pro nové. Počítejte však s tím, že cena takové mikroojetiny se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Například vozy značky Aixam, model City disponují těmito technickými parametry – typ motoru Kubota Diesel, objem 400 ccm, max. výkon 4 kW, variabilní automatická převodovka, délka 2 736 mm, šířka 1 492 mm, hmotnost 350 kg (max. povolená hmotnost 640 kg, max. zatížení na nápravě přední/zadní 350/400 kg), max. rychlost 45 km/h, spotřeba 2,96 l/100 km, kapacita palivové nádrže 16 litrů, dojezd 450 – 500 kilometrů, kapacita zavazadlového prostoru 600 litrů.

Řidičský průkaz kategorie L

Podle výpisu ze zákona 56/2001, strany 1989, odst. c) se řadí tato auta do kategorie vozidel L (motorová vozidla, zpravidla s méně než čtyřmi koly). V kategorii mopedy naleznete dvoukolové mopedy, tříkolové mopedy a lehké čtyřkolky, které jsou definovány takto: jejich hmotnost v nenaloženém stavu je menší než 350 kg, do čehož se nezapočítává hmotnost baterií v případě elektrických vozidel, dále, jejichž nejvyšší konstrukční rychlost nepřesahuje 45 km/h a jejichž zdvihový objem motoru nepřesahuje 50 cm3 u zážehových motorů nebo pro jiné druhy motorů maximální čistý výkon nepřesahuje 4 kW.

Výbava těchto vozidel je běžná jako u ostatních aut – elektricky stahovatelná okénka, rádio, topení, parkovací čidla, ABS, airbag, dálkové centrální zamykání, apod.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.